Трихонида (езеро)

Координати: 38°34′N 21°33′E / 38.567° СГШ; 21.550° ИГД / 38.567; 21.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Трихонида
Λίμνη Τριχωνίδα
Поглед на езерото
ПодрачјеЕтолија-Акарнанија
Координати38°34′N 21°33′E / 38.567° СГШ; 21.550° ИГД / 38.567; 21.550
Вид на езероПриродно
Сливни земјиГрција
Најг. должина19 км
Површина&1000000000000009859999998,6 км2
Најг. длабочина58 м
Зафатнина2.868 км3
Надм. височина15 м
Островинема
Населени местаПаравола

Трихонида (грчки: Τριχωνίδα) - езеро во Грција, во округот Етолија-Акарнанија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Трихонида е најголемото природно езеро во Грција. Се наоѓа на источниот дел на округот Етолија-Акарнанија, југоисточно од градот Агринион и северозападно од Нафпактос. Опфаќа површина од 98,6 [[км2]] со максимална должина од 19 км и максимална длабочина од 58 метри.

Особености[уреди | уреди извор]

Пред милион години езерото било многу поголеми и го покривало средишниот дел на округот кој сега е рамница. Планините Панетолико се наоѓаат се наоѓаат северно и североисточно од езерото. Општинските единици кои го опкружуваат езерото се Термо, Макринеи, Аракинтос, Тестеис и Паравола. Околу езерото се наоѓаат прекрасни шуми јавори, борови и други дрвја. Езерото и околината се дом на повеќе од 200 видови птици. Тука се наоѓаат и села со земјоделско земјиште.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]