Прејди на содржината

Триглебен

Координати: 50°57′2″N 10°37′52″E / 50.95056° СГШ; 10.63111° ИГД / 50.95056; 10.63111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Триглебен
Место во Херзел
Црква во Триглебен
Црква во Триглебен
Црква во Триглебен
Триглебен во рамките на Германија
Триглебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општина Херзел
Основни податоци
Површина 6,07 км2
Надм. височина 350 м
Население 363  (31 декември 2010)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99880
Повик. бр. 03621
Координати 50°57′2″N 10°37′52″E / 50.95056° СГШ; 10.63111° ИГД / 50.95056; 10.63111

Триглебен (германски: Trügleben) — село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Херзел.