Трајко Дурчовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трајко Дурчовски
Роден/а1943
Црна Река, Егејска Македонија
ЗанимањеПоет

Трајко Дурчовски е македонски уметник и поет.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е во 1943 година во с. Црна Река, кај Гуменџа, во Егејскиот дел на Македонија. Како дете ја доживува судбината на бегалец: заедно со мајка си, двајцата браќа и двете сестри, во 1948 година пребегал во Војводина, откако неговиот татко загинал како учесник во Граѓанската војна во Грција. Семејството било раздвоено и префрлено во Чехословачка. Детството го минал во детските домови во Димокури, Шилхежовице и Нове Хради. По школувањето се вработил во Тжинец, каде оформил свое семејство. Во Тжинец во 1962 година неговото семејство пак се споило и Трајко започнува да се занимава со уметничко творештво. Негова преокупација се сликите во железо. Во 1974 година преминува во Република Македонија, едно време живее во Дебар, а потоа во Охрид.[1]

Дурчовски е автор на три стихозбирки, а има учествувано на изложби на кои ги претставува своите ликовни дела од железо.

Литературно творештво[уреди | уреди извор]

 • Дружба со ветерот (1998)
 • Мајчина душичка (2003)
 • Железен сон (2008)

Изложби[уреди | уреди извор]

 • 03. 09. 2003 во Охрид
 • 24. 05. 2003 во Битола
 • 14. 08. 2003 во Охрид
 • 10. 08. 2004 во Охрид
 • 18. 09. 2004 во Елшани
 • 06. 02. 2005 во Охрид
 • 04. 02. 2006 во Охрид
 • 03. 06. 2006 во Штип
 • 04. 02. 2006 во Охрид
 • 25. 10. 2008 во Охрид

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

 1. Мишо Јузмески: „Пофални слова“, Благоевград, 2006