Тори Блек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тори Блек
Tori Black 2014.jpg
Основни информации
Роденаавгуст 26 1988 (1988-08-26) (33 г.)
Место на раѓањеСиетл, Вашингтон, САД
Родено имеМишел Чепмен
НационалностАмериканка
Физички информации
Мерки34B-27-37
Висина175 см
Тежина64 кг
Боја на очитекафеави
Боја на косатакафеава
Природни градида
Други
ОриентацијаБисексуалност
Период на активност2007-
Број на филмови420
IMDb IAFD AFDB

Тори Блек (англиски: Tori Black) (родено име Мишел Чепмен; 26 август 1988) е американска порно ѕвезда. Таа во порно индустријата се појавила во 2007, и од тогаш има снимено преку 200 филмови. Во 2010, Блек била назначена од Loaded магазинот за физички најпривлечен женски изведувач во оваа индустрија.[1][2] Во 2011, лајф-стајл магазинот Complex ја поставил на врвот на листата “Најдобрите 100 Порно ѕвезди”.[3] Таа е бисексуалка.[4]

Кариера[уреди | уреди извор]

Таа беше назначена за милениче на месецот од Penthouse за месец декември во 2008.[5]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

На 16 декември 2011, Блек на својата официјална страна објави дека таа на 14 октомври 2011 го роди својот синBlack.[6] Во јануари 2012, Тори и нејзиниот вереник беа уапсени во хотел во Лас Вегас.[7] Блек објави реченица на магазинот AVN дека респравата се случила како резултат на труењето на Блек по една вечерна забава.[8]

Награди[уреди | уреди извор]

Список на признанија
Вкупен број на победи и номинации
Вкупно 17 63
Year Ceremony Category Movie
2009 XRCO Награди Cream Dream Н/П
2009 CAVR Награди Hottie of the Year Н/П
2009 FAME Награди Favorite Female Rookie Н/П
2010 AVN Награди Best All-Girl Couples Sex Scene Field of Schemes 5
2010 AVN Награди Best All-Girl Three-Way Sex Scene The 8th Day
2010 AVN Награди Best Tease Performance Tori Black Is Pretty Filthy
2010 AVN Награди Best Threeway Sex Scene Tori Black Is Pretty Filthy
2010 AVN Награди Female Performer of the Year Н/П
2010 XBIZ Нагади Female Performer of the Year Н/П
2010 XRCO Награди Female Performer of the Year Н/П
2010 FAME Награди Обилена женска старлета Н/П
2011 AVN Награди Најдобра сцена со орален секс Stripper Diaries
2011 AVN Награди Best POV Sex Scene Jack's POV 15
2011 AVN Награди Best Sex Scene in a Foreign-Shot Production Tori Black: Nymphomaniac
2011 AVN Награди Female Performer of the Year Н/П
2011 XBIZ Награди Најдобра страница на порно ѕвезда на годината Н/П
2011 XRCO Награди Female Performer of the Year Н/П

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Најзгодните порно глумици“. Loaded август 2010.
 2. Том Хајмс (4-09-2009). „Тори Блек го претстави своето ново мрежно место, MissToriBlack.com“. AVN. Посетено на 26-02-2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 3. Списокот на магазинот Complex
 4. Потврда за изјавата
 5. Penthouse Magazine (2008-11-20). „Тори Блек назначена за милениче во декемврискиот Penthouse“. PenthouseMagazine.com. Посетено на 2008-11-30.
 6. „Бебе“. Tori Black. 2011-12-16. Посетено на 2011-12-24.
 7. „Porn star arrested over baby milk brawl“. The Daily Telegraph. 2012-01-25. Посетено на 25 January 2012.
 8. „Тори Белк и вереникот уапсени во Вегас (Обновено)“. AVN. 2012-01-25. Посетено на 2012-02-01.
 9. "НОМИНАЦИИ за AVN Награди за порно филмови во 2009". AVN. Retrieved June 28, 2012
 10. "2009 AVN Награди-Победници". AVN. Retrieved 13 April 2012.
 11. "Официјални номинирања за XBIZ Награди во 2009 ". XBIZ. retrieved June 28, 2012
 12. "25ти Anniversary XRCO Show WINNERS and NOMINEES! April 16, 2009 - Hollywood, CA". XRCO. Retrieved 14 April 2012.
 13. "Сезона 2008 - Номинации и Победници". RogReviews.com. Retrieved 2 February 2009.
 14. "Објава за победници на F.A.M.E. Награди". AVN. Retrieved 14 April 2012.
 15. "2011 AVN Награди - Поранешни Номинации". AVN. Retrieved June 28, 2012
 16. "2010 AVN Award Winners Announced". AVN. Retrieved 14 April 2012.
 17. "XBIZ Announces Finalist Nominees for 2010 XBIZ Awards". XBIZ. Retrieved June 28, 2012
 18. "XBIZ Awards 2010 Winners Announced". XBIZ. Retrieved 13 April 2012.
 19. "2010 NOMINEES & WINNERS: for the 4-29-2010 26th annual XRCO AWARDS SHOW ". XRCO. Retrieved 14 April 2012.
 20. "The F.A.M.E. Awards Reveals 2010 Winners". AVN. Retrieved 14 April 2012.
 21. "Nominations for the 2011 AVN Awards". AVN. Retrieved June 28, 2011
 22. "AVN Announces the Winners of the 2011 AVN Awards". AVN. Retrieved 14 April 2012.
 23. "2011 NOMINEES and WINNERS: for the 4-13-2011 27th annual XRCO AWARDS SHOW". XRCO. Retrieved June 28, 2012
 24. "2011 NOMINEES and WINNERS: for the 4-13-2011 27th annual XRCO AWARDS SHOW". XRCO. Retrieved 14 April 2012.
 25. "AVN AWARDS 2012 - NOMINATIONS". AVN. Retrieved June 28, 2012
 26. "2012 XBIZ Awards - Nominees". XBIZ. Retrieved June 28, 2012
 27. "2012 NOMINEES: for the 4-12-2012 28th annual XRCO AWARDS SHOW". XRCO. Retrieved June 28, 2012
 28. „2013 AVN Nominations“ (PDF). AVN. AVN. Архивирано (PDF) од изворникот 2012-12-24. Посетено на December 1, 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]