Полова определба

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сексуална ориентација)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Полова определба или сексуална ориентација — се однесува на чувствителна, романтична и сексуална привлечност кон личности од одреден пол. Познати се три полови определби: хетеросексуалност, хомосексуалност и бисексуалност, како и такви коишто се како резултат на психички нарушувања и сами по себе представуваат болести: педофилија, геронтофилија, некрофилија и зоофилија.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]