Прејди на содржината

Тонгански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тонгански јазици
Географска
распространетост:
Тонга и Ниуе
Класификација:австронезиски
Гранки:

Тонгански јазици е јазичен поим со кој се означува мала подгрупа на полинезиските јазици. Тонганските јазици е една од двете главни полинезиски подгрупи, другата е јадрени полинезиски јазици. Оваа група е составена од два јазика: тонгански јазик и ниуеански јазик.[1] Се претпоставува дека дел од оваа група бил и ниуафоуанскиот јазик, кој денес е исчезнат.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]