Ниуафоуански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ниуафоуански јазик
Niuafo'ou
Застапен воТонга
Говорници(690 во 1981 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3num

Ниуафоуанскиот е полинезиски јазик кој се зборува во Тонга, потончно на островот Ниуафоу. Традиционално, јазикот бил сметан за сроден со увејанскиот и токелауанскиот. Други јазичари[1] тврдат дека најсроден со овој јазик е тонганскиот. Базата на австронезиски зборови, двете теории не ги опфаќа.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marck, Jeff (2000), Topics in Polynesian languages and culture history. Canberra: Pacific Linguistics.
  2. Austronesian Basic Vocabulary Database (2008)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]