Томо Видов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томо Видов
Роден 1911
Скопје
Починал 1971
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Истрел
Мртва стража
Фросина
Занимање глумец

Томо Видов (р. 1911, Скопје - 1971, Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1952 Фросина ТВ-филм Крсте
1961 Мирно лето ТВ-филм
1967 Македонска крвава свадба ТВ-филм
1969 Републиката во пламен ТВ-филм
1969 Итрата вдовица ТВ-филм
1970 Мртва стража ТВ-филм Стрико Коле
1972 Истрел ТВ-филм

Надворешни врски[уреди | уреди извор]