Толошна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Толошна

Толошна (фр. Tolochenaz) е општина во Швајцарија и кантонот Во во округот Морж.

Еден од нејзините најпознати жители била Одри Хепберн, која во овој град живеела од 1963 до нејзината смрт во 1993 г. кајшто е и погребана.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]