Тихувај

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Тихувај“ - музички албум на македонската група Чалгија саунд систем. Албумот е објавен во 2019 година од издавачката куќа „Профундус

Содржина[уреди | уреди извор]

Албумот содржи девет песни:[1]

 • Двете сестри
 • Спомен
 • Елегична
 • Солза
 • Оди си
 • Патот
 • Калуѓерице
 • Тихувај
 • Бесконечна

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Албумот е снимен и миксуван во студиото „Профундус“, а снимањето, миксот и мастерингот ги направил Дориан Јовановиќ, кој е продуцент на албумот. На албумот настапуваат членовите на групата: Добрила Грашеска (вокал и стихови), Александра Кузман (виолина), Бошко Мангаровски (канон), Дориан Јовановиќ (уд, бас и електроника) и Филип Крстевски (деф, тарабука и други ударалки). Покрај нив, на албумот гостуваат и членовите на музичкиот состав Вива стрингс: Дејан Тедосиевски (виолончело), Дубравка Зајкова (виола), Димитар Михајловски (виолина), Елена Талевска (виолина) и Ада Јовановиќ Дума (вокал). Фотографијата на внатрешната страница ја направил Гоце Наневски, а дизајнот на обвивката е Ладислав Цветковски. Објавувањето на албумот било финансиски помогнато од Министерството за култура.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Чалгија саунд систем, Тихувај, PFCD 0110, 2019.
 2. Чалгија саунд систем, Тихувај, PFCD 0110, 2019.