Ужице

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Титово Ужице)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ужице
Ужице
Град
Панорама на градот
Панорама на градот
Грб на Ужице
Грб
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 43°51′N 19°51′E / 43.850° N; 19.850° E / 43.850; 19.850Координати: 43°51′N 19°51′E / 43.850° N; 19.850° E / 43.850; 19.850
ДржаваСрбија
ОкругЗлатиборски
Населени места38
Управа
 • ГрадоначалникСаша Милошевиќ
Површина
 • Општина667 км2 (258 ми2)
Население (2011)
 • Град59.747
 • Општина78.040
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број31000
Повикувачки број+381 31
ТаблициUE
Мреж. местоgraduzice.org

Ужице е град во Западна Србија, во Златиборскиот округ. Се простира на брегот на реката Ѓетиња. Населението на општината изнесува 78,040, а во градот живеат 59,747.