Тиса (езеро)

Координати: 47°36′N 20°40′E / 47.600° СГШ; 20.667° ИГД / 47.600; 20.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тиса
Координати47°36′N 20°40′E / 47.600° СГШ; 20.667° ИГД / 47.600; 20.667
Вид на езеровештачко езеро
Главни приливиТиса
Главни истециТиса
Сливни земјиУнгарија
Најг. должина27 kм (89,000 ст) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
127 km2 (49 ми) км2
Прос. длабочина1.3 м (4 ст 3 ин) м
Најг. длабочина17 м (56 ст) м

Тиса (унгарски: Tisza-tó) — најголемото вештачко езеро во Унгарија. Езерото се наоѓа на југоисточниот крај на округот Хевеш, во близина на окрузите Боршод-Абауј-Земплен, Хајду-Бихар и Јас-Наѓкун-Солнок.

Како дел од тековниот проект за контрола на поплави на реката Тиса, браната Тиса е изградена во 1973 година. Полнењето било завршено во 1990-тите, по што е добиено езеро со површина од 127 км2. Езерото е долго 27 км, со просечна длабочина од 1,3 метри и најголема длабочина од 17 m;[1] има мали острови кои зафаќаат површина од 43 км2.[2]

По завршувањето на резерватот, жителите на Унгарија го користат како место за одмор и рекреација, бидејќи езерото Балатон, традиционално празнично место, е полно со туристи и поскапо. Како резултат на тоа, акумулацијата има развиена туристичката инфраструктура, а владата го именувала за официјално туристичко одредиште.

Локалната власт води строга еколошка политика во врска со езерото и блиската околина, каде има разновидни птици, растенија и животни. На езерото Тиса е подигнат екоцентар за да се соберат и да се прикажат природата и живиот свет во долината на реката и езерото. Екоцентарот бил отворен за јавноста на 27 април 2012 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lake Tisza Lakepedia.com
  2. EU funds squandered building islands of mud in Lake Tisza Архивирано на 7 јуни 2017 г. Budapestbeacon.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]