Тестароли

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тестароли, понекогаш именувани и како тестароло, е еден вид тестенини или леб во италијанската кујна што се подготвува со употреба на вода, брашно и сол, исечени на триаголни форми. Вообичаено јадење во регионот Лунигијана и историска територија на Италија, тоа е древна тестенина која потекнува од етрурската цивилизација на Италија. Тестароли се опишани како „најрано позната тестенина“. Исто така е нативно јадење во јужна Лигурија и регионите на северна Тоскана во Италија.

Тестароли се подготвува од тесто што се готви на топла рамна површина, по што може да се конзумира. Традиционално се готви на рамна теракота или површина за готвење од леано железо од која е добиено името на храната. Понекогаш се готви и во врела вода, а потоа се сервира. Тестароли понекогаш се нарекува леб, сличен на фокачија по состав, а понекогаш се нарекува и крепе. Може да биде сервиран со сос од песто или други состојки како што се маслиново масло, сирење Пекорино , Пармиџано-Реџано и лук. Falsi testaroli al ragu (Фалси тестароли ал рагу) е слично јадење подготвено со исечени тестенини и сос од рагу.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името на Тестароли се основа на тесто, уред за готвење теракота или леано железо со топла, рамна површина на која традиционално се готви тестароли.

Историја[уреди | уреди извор]

Тестароли е древна тестенина која потекнува од етрурската цивилизација, цивилизација на античка Италија. Во книгата Рустико: Регионално готвење во италијанската земја се вели дека тестаролијата е „директен потомок на каша од неолитско време, која била истурена врз врели камења за да се готви“. Тоа е нативно јадење на јужните делови на Лигурија и северните тоскански региони на Италија. Според една статија објавена од „Волстрит журнал“, станува збор за „најраната снимена тестенина“.

Во италијанската провинции Маса и Карара, сместена во регионот на Тоскана, станува збор за селска храна, консумирана како еднократна храна, прелиена со рендано сирење и маслиново масло. Во Маса и Карара, понекогаш тоа било придружено со сирење од страчино . Тестароли останува многу популарно јадење во Понтремоли, мал град во провинцијата Маса и Карара, каде што се служи буквално во секој ресторан во градот, и наутро и навечер. Тестароли е исто така вообичаено и специјално јадење во регионот Лунигијана и историската територија на Италија, која се наоѓа помеѓу регионите Лигурија и Тоскана.

Преглед[уреди | уреди извор]

Состојки и подготовка[уреди | уреди извор]

Testaroli being sliced
Тестароли исечени

Тестароли се вид на тестенини слични на палачинки подготвени со употреба на вода, пченично брашно и сол кои се исечени на триаголни форми. Брашно од костен понекогаш се користи при подгкаот. Состојките се мешаат заедно и се подготвуваат како тесто, по што се готви, понекогаш се користи двостепен процес на готвење Во типичната прва фаза, а понекогаш и само во фазата на готвење, тестото се истура и се готви на жешка, рамна површина во стил на палачинка или кпепа . Во овој процес, тестаролата традиционално се готви на тесто, кое може да се подготви за употреба со загревање на рели јаглен. Тава е уште еден уред за готвење што може да се користи за да се готви тестото. Тестенините потоа се сечат на триаголници, а понекогаш се служат директно по овој процес на гоење. Во втората фаза на готвење што понекогаш се изведува, тестенините може да се остават настрана да се оладат, а потоа да се готват понатаму во врела вода.

Тестароли понекогаш се нарекуваат како вид на леб што е сличен на фокачија, а исто така понекогаш се нарекува и крепе. Книгата "Табела во италијанската земја "се однесува на тестароли како „близок братучед со тестенините“ и како „одличен кружен леб налик на палачинка не повеќе од четвртина инч дебел“. Оваа книга исто така наведува дека кога се пече во остра текстура, може да се конзумира во стил на леб, додека кога се пече помалку, може да има сунѓереста и мека текстура, како тестенини. [б 1] Методите за готвење варираат во различни области на Италија, а некои од овие методи се традиционални.

Сервирање[уреди | уреди извор]

Тестароли понекогаш се служи со сос, што е вообичаен додаток во регионите на Лигурија и Тоскана во Италија. Друг метод на сервирање вклучува додавање на маслиново масло, сирење Пекорино , Пармиџано-Реџано, лук и босилек. Значителни количини на сос може да се апсорбираат во тестаролите.

Falsi testaroli al ragu (Фалси тестароли ал рагу)[уреди | уреди извор]

Многу слично јадење е falsi testaroli al ragù ( англиски : „false testaroli in ragù“), кое се подготвува со исечени паста и не вклучува употреба на тесто или готвење на тесто . Се служи со рагу, италијански сос заснован на месо.

Користена литература[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.