Селска храна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аквакота супа
Сад со хомини
Потофо, француска чорба, јадење што е популарно и кај сиромашните и богатите

Под селска храна се подразбираат јадења специфични за одредена култура, направени од достапни и евтини состојки, и обично се подготвени и зачинети за да бидат повеќе вкусни. Тие често формираат значителен дел од исхраната на луѓето кои живеат во сиромаштија или имаат понизок приход во споредба со просекот за нивното општество или држава.

Селската храна е опишана како исхрана на селани, односно закупец или посиромашни фармери и нивните земјоделски работници, а и пошироко, на други сиромашни луѓе. Тие можат да користат состојки, како што се отпадоци и помали тензии на месо, кои не се продаваат како касови. Карактеристичните рецепти често се состојат од оброци од едно јадење, во кои месото и разновидниот зеленчук се јадат во вкусна супа, со леб или со друга главнахрана. Колбасите се исто така подложни на разновидни лесно достапни состојки, и тие самите имаат тенденција да содржат отпадоци и зрна. 

Селската храна често вклучува квалификувана подготовка од познати готвачи користејќи инвентивност и вештини кои се пренесуваат од претходните генерации. Таквите јадења често се ценети како етничка храна од други култури и од потомците на нивната култура кои сè уште ги сакаат овие традиционални јадења.

Најчестите видови на храна[уреди | уреди извор]

Месо и жито колбаси или mushes[уреди | уреди извор]

Тесто и месо

Меленото месо или остатоците од месо се мешаат со жито во приближно еднакви пропорции, а потоа често се формираат во леб, исечен и пржен.

Месони[уреди | уреди извор]

Мелено месо или остатоци од месо измешани со крекери или леб и зеленчук, а потоа формирани во топки, или во форма на леб, и печени.

Тестенини[уреди | уреди извор]

 • Тестароли [1]

Сосови[уреди | уреди извор]

Пржен карфиол со аглијата сос (десно)
 • Аглијата – сос од лук во италијанската кујна е селска храна, и исто така се користи од страна на повисоката класа на луѓе[2]

Супи и чорби[уреди | уреди извор]

 • Аквакота, италијански супа која датира од античката историја. Основни состојки се вода, застоен леб, кромид, домати и маслиново масло, заедно со различни зеленчук и  остатоци од храна, кои може да се достапни.
 • Кавл, велшка супа или чорба
 • Чолент, традиционален еврејската чорба
 • Чупе, се однесува на различни чорби од Јужна Америка. Обично се прават со пилешко, црвено месо, јагнешко или телешко чкембе и други внатрешници
 • Феихоада, бразилско јадење што е оригинално направено од страна на робовите од остатоци од јадењата на  нивниот господар на куќата
 • Гаспачо,[3] обично домат врз основа на зеленчук, супа, традиционално се сервира ладно, со потекло од јужно шпански регион на Андалузија.
 • Минестроне, оброк во едно тенџере на античка Италија , сè уште е основен дел од италијанската кујна
 • Малиган супа, чорба кој често се прави  од страна на патувачки работници
 • Мујадара, арапско јадење со леќа, ориз, житарки и кромид
 • Грашок супа или „пудинг од грашок“, густа супа.
 • Потофо, француска чорба од срцевина, и зеленчук, понекогаш и колбаси
 • Потаж,  чорба направена од врел зеленчук, житарици и она што е на располагање, од неолитското време во Британските Острови
 • Рататуј, варен зеленчук

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Viaggio in Toscana. Alla scoperta dei prodotti tipici. Ediz. inglese. Progetti educativi. Giunti Editore. 2001. стр. 41. ISBN 978-88-09-02453-3.
 2. Capatti, A.; Montanari, M.; O'Healy, A. (2003). Italian Cuisine: A Cultural History. Arts and Traditions of the Table: Perspe (италијански). Columbia University Press. стр. 36. ISBN 978-0-231-50904-6.
 3. Daly, Gavin (2013). The British Soldier in the Peninsular War: Encounters with Spain and Portugal, 1808-1814. Palgrave Macmillan. стр. 100. ISBN 1137323833.