Тереза Фортин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тереза Викторија Фортин Франко (17 ноември 1885 - 19 јануари 1982) била сликарка од Хондурас.

Родена во Јускаран, во семејство од средна класа, Фортин потекнувала од семејство на креолски рудари со француско потекло.[1] Таа покажала уметнички талент уште од млада возраст, но не можела да продолжи кариера во уметноста поради нејзиниот пол. Наместо тоа, таа отпатувала во Тегусигалпа, каде што студирала на Школата за млади дами управувана од Конча Малдонадо. Во текот на 1920-тите работела како учителка во основното училиште во Вале де Анџелес . Тешката болест во 1930 година ја принудила да се пензионира, а како хоби се занимавала со цртање и сликање масло. Таа изложила дела во Националната библиотека на Хондурас во 1933 година, под покровителство на Секретаријатот за образование, добивајќи како резултат приватни часови со Максимилијано Рамирес Еукеда.[2] Кога Алехандро дел Векио бил ангажиран од надбискупот Агустин Хомбах да ја обнови декоративната шема на катедралата во Тегусигалпа, таа била ангажирана како негов асистент,[1] развивајќи како резултат интерес за религиозно сликарство.[3] Таа се заинтересирала и за работата на Пабло Зелаја Сиера . Фортин била ангажиран од Карлос Зунига Фигуероа да предава на неговата уметничка академија во нејзиното основање во 1932 година.[2]

За време на нејзината кариера работела со Фондацијата Карнеги, помагајќи во нејзиното ископување и реставрација на археолошкиот локалитет во Копан во 1938 година. Таа продолжила да покажува работа и на самостојни изложби и на групни изложби.[3] Во 1976 година таа презентирала циклус на автобиографски слики кои прикажуваат различни моменти од нејзиниот живот.[1] Таа ја добила наградата Пабло Зелаја Сиера за нејзината работа во 1980 година.

Фортин починала во Тегусигалпа.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Teresita Fortin“. Honduras.com. Архивирано од изворникот на 2018-03-12. Посетено на 2018-03-02.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Teresita Fortín, la dama del arte naíf que dejó huella“. Посетено на 2 March 2018.
  3. 3,0 3,1 Caceres, Hector Ramon Cortes (2 June 2013). „Historia de Yuscarán: Pintora Teresita Victoria Fortin“. Посетено на 2 March 2018.