Прејди на содржината

Тенка детелина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенка детелина
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Род: Детелина
Вид: Тенка детелина
Научен назив
Trifolium micranthum
Viv.
Синоними[1]
  • Chrysaspis micrantha (Viv.) Hendrych
  • Trifolium filiforme L.

Тенка детелина (науч. Trifolium micranthum) — вид растение од родот детелина на семејството на бобовите (Fabaceae).

Распространета е во Средна и Западна Европа на речните дини. Таа е едногодишен вид со листови во форма на јајце или копје, а средните листови се со пократки ливчиња.

Стеблата на цветната глава малку висат. Главите имаат 5-7 светло жолтеникаво портокалови цветови кои се појавуваат од мај до јули.

Мешунките се свртени во една насока.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Plant List: A Working List of All Plant Species“. Архивирано од изворникот на 2020-02-24. Посетено на 13 јуни 2016.