Телоградба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Телоградител крева тегови под наклон

Телоградба или бодибилдинг[1] (англиски: bodybuilding) — вид телесно вежбање и видоизменување на телото што вклучува изразена мускулна хипертрофија.[2] Често се практикува во вежбалници, каде што поединците се впуштаат во тренинзи со отпор за да ги развијат и обликуваат нивните мускули. Лицето што се занимава со телоградба се нарекува телоградител или бодибилдер.[3] Телоградителите обично се сосредоточуваат на градење мускулна големина и сила преку комбинација на кревање тегови, срцевосадови вежби и строг режим на исхрана.

Главната цел на телоградбата е подобрување на мускулноста и естетиката, што доведува до добро зацртана и сразмерна телесна градба. Натпреварите во телоградба ја прикажуваат физиката на учесниците преку пози што ја нагласуваат мускулната јасност, симетријата и целокупното претставување. Судиите ги оценуваат натпреварувачите врз основа на критериуми како што се големината на мускулите, симетријата, пропорцијата и присуството на сцената. За да ја постигнат својата посакувана телесна градба, телоградителите следат посебни програми за обука прилагодени на нивните цели. Овие програми често вклучуваат вежби за кревање тегови насочени кон одредени мускулни групи, како што се градите, грбот, рацете, рамената и нозете. Дополнително, телоградителите можат да вклучат срцевосадови тренинзи за да ги намалат телесните масти и да ја подобрат целокупната кондиција.[4]

Исхраната игра клучна улога во телоградбата, при што многу телоградители се придржуваат до строги диети за да го поддржат растот на мускулите и да го намалат нивото на телесните масти. Овие диети често го нагласуваат високиот внес на белковини за потпомагање на обновувањето и растот на мускулите, заедно со контролирани јаглехидрати и масти за управување на енергетските нивоа и составот на телото.[5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „бодибилдинг“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. Emery, Michael. „Men's Bodybuilding: A Short History“. Bodybuildingreviews.net. Архивирано од изворникот September 14, 2020. Посетено на February 25, 2014. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
  3. „бодибилдер“Дигитален речник на македонскиот јазик
  4. „Shaving Body Hair For Men!“. Bodybuilding.com (англиски). 2010-08-30. Архивирано од изворникот June 26, 2020. Посетено на 2021-01-12.
  5. „Should The IFBB Ban Steroids For Real?“. Bodybuilding.com (англиски). 2005-03-16. Архивирано од изворникот June 25, 2020. Посетено на 2021-01-12.
  6. „Anabolic Steroids and Other Appearance and Performance Enhancing Drugs (APEDs)“. National Institute on Drug Abuse (англиски). Посетено на 2023-10-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]