Прејди на содржината

Тег (реквизит)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тегови од по 2 кг

Тегспортски реквизит за изведување физички вежби насочени кон развој на мускулите, зајакнување на зглобовите и целосна работоспособност на телото. Тегот се состои од шипка (најчесто метална), на чии два краја има тркала со определена тежина.[1][2]

Во Стара Грција, за вежби се користеле реквизитите наречени халтери (грчки: ἁλτῆρες), кои биле претходници на теговите.[3][4] Се користеле и во скок во далечина.[5] Денес, теговите се основен дел во вежбалниците, фитнес-центрите и домашното вежбање. Тие нудат удобен и ефикасен начин да се вклучите во тренинзи со отпор, без разлика дали за градење мускули, зацврстување или целосно подобрување на кондицијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „тег“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „тег“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Gardiner, E. Norman (2002). Athletics in the Ancient World (англиски). Courier Corporation. ISBN 978-0-486-42486-6.
  4. Pearl, Bill (2005). Getting Stronger: Weight Training for Sports (англиски). Shelter Publications, Inc. ISBN 978-0-936070-38-4.
  5. Miller, Stephen Gaylord (2004). Ancient Greek Athletics (англиски). Yale University Press. ISBN 978-0-300-11529-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]