Тауха (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тауха
Дел во Хоенмелзен
Тауха (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Тауха (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Хоенмелзен
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 142 м
Население 641  (31 декември 2006)
 - Густина 128 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06679
Повик. бр. 034441
Координати 51°12′0″N 12°4′59″E / 51.20000° N; 12.08306° E / 51.20000; 12.08306Координати: 51°12′0″N 12°4′59″E / 51.20000° N; 12.08306° E / 51.20000; 12.08306

Тауха (германски: Taucha) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Хоенмелзен.