Таишан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таишан
Падини на Таишан со храм
Највисока точка
Надм. вис.1532.7 м
Истакнатост1505 м [1]
Заведена какоултра
Географија
Таишан на карта

Карта

МестоТаиан, Шандунг
Геологија
Старост на карпатакамбриум
Видметаморфна, седиментна
Искачување
Најлесен патжичница

Тајшан или само Таи (кинески: 泰|山; пинјин: Tài Shān) — планина од историско и културно значење северно од градот Таиан, во покраината Шандунг, НР Кина. Највисок врв е „Жадов Цар“ (玉|皇|顶), висок 1.545 м.[2] Прогласена е за светско наследство на УНЕСКО.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Централна и источна Кина, Тајван и Кореја“ — Peaklist посет. 19 ноември 2011 г
  2. Yuan Xingzhong; Hong, Liu (2000). „Studies on the diversity of soil animals in Taishan Mountain“. Journal of Forestry Research. 11 (2): 109–113. doi:10.1007/BF02856685. Архивирано од изворникот (– Scholar search) на 2007-09-30. Посетено на 2007-06-04.