Прејди на содржината

Суреја Агаоглу

Од Википедија — слободната енциклопедија

Суреја Агаоглу (1903, Шуша, Азербејџан – 29 декември 1989 година, Истанбул ) била турско - азербејџански писателка, правник и првата жена адвокат во турската историја .[1][2]

Ран живот и образование

[уреди | уреди извор]

Агаоглу била ќерка на Ахмет Агаоглу, истакнат азербејџански, а подоцна и турски политичар од почетокот на 20 век.[3] По падот на Демократската Република Азербејџан во 1920 година, Агаоглус се преселил во Турција каде Сурејја се запишала на Правниот факултет на Универзитетот во Истанбул .[4]

По дипломирањето Агаоглу работела како адвокат од 1927 година до нејзината смрт во 1989 година. Во 1928 година, земајќи ја бесплатната адвокатска лиценца и стана првата жена адвокатка во Турција.[5] За нејзина иницијатива Адвокатската комора на Истанбул е избрана за член на Меѓународната адвокатска комора. Од 1946 до 1960 година таа беше единствената жена член на управниот одбор на овој синдикат.[6] По турскиот државен удар во 1960 година, таа станала адвокатка на неговиот брат . Во тоа време, тој влегол во политиката како член на новоформираната партија Нова Турција и стана лидер на партијата во [7]

Во еден момент таа работела како асистент на професорот Шварц и Туркан Радо .[8] Автор е на книгите „Што видов во Лондон“ ( Londra'da Gördüklerim ) и „Еден живот помина вака“ ( Бир Хајат Бојле Гечти ), каде што разговарала за многу правни прашања и напишала биографски информации за нејзиниот татко.[9][10] Таа била една од соработниците на женското списание Kadın Gazetesi .

Освен овие, Сурејја Агаоглу формирала и приватен центар за згрижување деца наречен Здружение на пријатели на деца.

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Таа се омажи за германскиот адвокат Вернер Ташенбрекер во 1950 година и се разведе во 1960-тите. Немаа деца.[11]

Семејство

[уреди | уреди извор]

Нејзиниот татко Ахмет Агаоглу бил истакнат азербејџански и натурализиран турски политичар, публицист и новинар. Тој бил еден од основачите на пантуркизмот.[12] Нејзината сестра Тезер Ташкиран била писателка, политичарка и учителка.[13][14] Нејзиниот брат Самет Агаоглу бил поет и политичар.[15]

Таа паднала и претрпе церебрална хеморагија додека го напуштала панелот за „Правата на жените и модернизација“ на кој присуствуваше во Истанбул на 29 декември 1989 година и била погребана на гробиштата Ферикој.Суреја Агаоглу починала од церебрално крварење во 1989 година.

 1. Ghada Talhami. Historical Dictionary of Women in the Middle East and North Africa. Scarecrow Press; 19 December 2012. ISBN 978-0-8108-7086-4. p. 355–.
 2. Fahri Sakal. Ağaoğlu Ahmed Bey. Türk Tarih Kurumu Basımevi; 1999. ISBN 978-975-16-1112-3. p. 13, 47, 62.
 3. İbrahim Sarı. Türk Tarihinde Kadın: Türklerde Kadın Baş Tacıydı…. noktaekitap; 1 March 2018. GGKEY:9RDRN2BTDSL. p. 93–.
 4. Bekir Bakan. Türkiye'deki Kadın Hak İhlalleri. Cinius Yayınları; 1 June 2012. ISBN 978-605-127-468-3. p. 148–.
 5. „Süreyya Ağaoğlu“ (турски). İstanbul Barosu. 28 November 2010. Архивирано од изворникот на 28 October 2018. Посетено на 19 March 2021.
 6. „Süreyya Ağaoğlu“ (турски). www.ankahukuk.com. 2 April 2015. Архивирано од изворникот на 27 October 2018. Посетено на 19 March 2021.
 7. Istanbul.Milliyet Gazetesi Arşivi, Süreyya Ağaoğlu, YTP İl Başkanı Oldu, Milliyet Gazetesi, 28 August 1962
 8. Çi?dem Borchers. Frauenstudium und Hochschulkarrieren in der Türkei: Historische Entwicklungen vom 19. Jahrhundert bis heute mit vergleichendem Blick auf Deutschland. Waxmann Verlag; 2013. ISBN 978-3-8309-7952-4. p. 331–.
 9. "Süreyya Ağaoğlu (1903 - 1989) Türkiye'nin ilk kadın avukatı". Turkce Bilgi, by Yeni Lazilar
 10. Ufuk Özcan. Ahmet Ağaoğlu ve rol değişikliği: yüzyıl dönümünde batıcı bir aydın. Donkişot Yayınları; 2002. ISBN 978-975-8627-64-6. p. ?.
 11. „Kadın Rehberi: Süreyya Ağaoğlu sayfası“. www.kadineserleri.org. 2 April 2015. Архивирано од изворникот на 4 October 2018.
 12. Khalid, Adeeb (1998). The Politics of Muslim Cultural Reform: Jadidism in Central Asia. University of California Press. стр. 112. ISBN 978-0-520-21356-2.
 13. „Tezer Taşkıran“. www.biyografya.com. 2012. Архивирано од изворникот на 12 March 2021.
 14. Dilqəm Əhməd Bss. 50-52. Erişim tarihi: 9 Mart 2021. (2015). „Tezer Taşkıran“ (PDF). TİME-Print. Архивирано од изворникот (PDF) на 9 March 2021. Посетено на 30 June 2018.
 15. 9 March 2021 (3 March 2009). „YAZIÇI VƏ DÖVLƏT XADİMİ SƏMƏD AĞAOĞLUNUN "HEKAYƏLƏR VƏ MEMUARLAR"I“. azertag.az. Архивирано од изворникот на 9 March 2021. Посетено на 9 March 2021.