Ступава

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Координати: 48°16′16″N 17°01′54″E / 48.27111° СГШ; 17.03167° ИГД / 48.27111; 17.03167
Ступава
Град
Земја Словачка
Регион Братислава
Округ Малачки
Височина 182 м
Координати 48°16′16″N 17°01′54″E / 48.27111° СГШ; 17.03167° ИГД / 48.27111; 17.03167
Површина 67,178 км²
Население 9.383 (August 2010)
Густина 140 /km² (363 /sq mi)
Градоначалник Павел Слежак
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 900 31
Повикувачки бр. +421-2
Локација на Ступава во Словачка
Локација на Ступава во Словачка
Локација на Ступава во Словачка
Локација на Ступава во регионот Братислава
Локација на Ступава во регионот Братислава
Локација на Ступава во регионот Братислава
На Ризницата: Ступава
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.stupava.sk

Ступава е град во Словачка, кој се наоѓа на оквирот на Братиславскиот регион, каде припаѓа округот Малацки.

Природни услов[edit | edit source]

Ступава е сместена во западниот дел на државата. Главниот град на државата, Братислава, се наоѓа на 20км јужно.

Релјеф

Ступава се развила во областа Захорје, кое со Малите Карпати е одделено од останатиот дел на Словачка. Градот е во рамница, на приближно 180 метри надморска височина. Градот е сместен помеѓу рамичарскиот дел низ реката Морава западно и планината Мали Карпати на исток.

Клима

Климата во Ступава е умерено континентална.

Низ Ступава тече Ступавскиот поток.

Историја[edit | edit source]

Населбите на овој простор датираат уште од праисторијата. Населбата прв пат со спомнува во 1269, како место во квирот на Краљевска Унгарија. Се до 20 век, населбата било село без важен настан. Кон крајот на 1918 Ступава станала дел од новооснованата Чехословачка.

За време на комунизмот градот нагло се индустријализирал, па затоа дошло до зголемување на населението. По осамостојувањето на Словачка, градот станал нејзино значајно средиште, но дошло до повремени тешкотии во времето на транзицијата.

Демографија[edit | edit source]

Според пописот во 2001 година, во градот живеат 8.063 жители. Од нив 96,7% се Словаци, 1% се Чеси и 0,5% се Унгарци.[1]

Наводи[edit | edit source]

  1. „Municipal Statistics“. Statistical Office of the Slovak republic. Архивирано од изворникот на 2007-10-27. конс. 2007-11-06. 

Надворешни врски[edit | edit source]

Галерија[edit | edit source]