Прејди на содржината

Ступава

Координати: 48°16′16″N 17°01′54″E / 48.27111° СГШ; 17.03167° ИГД / 48.27111; 17.03167
Од Википедија — слободната енциклопедија
48°16′16″N 17°01′54″E / 48.27111° СГШ; 17.03167° ИГД / 48.27111; 17.03167
Ступава
Град
Земја Словачка
Регион Братислава
Округ Малачки
Височина 182 м
Координати 48°16′16″N 17°01′54″E / 48.27111° СГШ; 17.03167° ИГД / 48.27111; 17.03167
Површина 67,178 км2
Население 9.383 (August 2010)
Густина 140 /km² (363 /sq mi)
Градоначалник Павел Слежак
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 900 31
Повикувачки бр. +421-2
Местоположба на Ступава во Словачка
Местоположба на Ступава во Словачка
Местоположба на Ступава во Словачка
Местоположба на Ступава во Словачка
Местоположба на Ступава во Словачка
Местоположба на Ступава во регионот Братислава
Местоположба на Ступава во регионот Братислава
Местоположба на Ступава во регионот Братислава
Местоположба на Ступава во регионот Братислава
Местоположба на Ступава во регионот Братислава
На Ризницата: Ступава
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.stupava.sk

Ступава — град во Словачка, кој се наоѓа на рамките на Братиславскиот регион, каде припаѓа округот Малацки.

Природни услов[уреди | уреди извор]

Ступава е сместена во западниот дел на државата. Главниот град на државата, Братислава, се наоѓа на 20км јужно.

Релјеф

Ступава се развила во областа Захорје, кое со Малите Карпати е одделено од останатиот дел на Словачка. Градот е во рамница, на приближно 180 метри надморска височина. Градот е сместен помеѓу рамичарскиот дел низ реката Морава западно и планината Мали Карпати на исток.

Клима

Климата во Ступава е умерено континентална.

Низ Ступава тече Ступавскиот поток.

Историја[уреди | уреди извор]

Населбите на овој простор датираат уште од праисторијата. Населбата првпат со спомнува во 1269, како место во квирот на Краљевска Унгарија. Сè до 20 век, населбата било село без важен настан. Кон крајот на 1918 Ступава станала дел од новооснованата Чехословачка.

За време на комунизмот градот нагло се индустријализирал, па затоа дошло до зголемување на населението. По осамостојувањето на Словачка, градот станал нејзино значајно средиште, но дошло до повремени тешкотии во времето на транзицијата.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2001 година, во градот живеат 8.063 жители. Од нив 96,7% се Словаци, 1% се Чеси и 0,5% се Унгарци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Municipal Statistics“. Statistical Office of the Slovak republic. Архивирано од изворникот 2007-10-27. Посетено на 2007-11-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]