Прејди на содржината

Стрејт Еџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стрејт Еџ тетоважа

Стрејт Еџ (на англиски: Straight Edge, скратено sXe, некогаш се користи и XXX и X) — поткултура на хардкор панкот чии приврзаници се воздржуваат од употреба на алкохол, цигари и дрога. За некои, културата може да се прошири и кон воздржување од промискуитет, следење на веганска или вегетеријанска диета или избегнување на кофеин. Самиот термин за првпат е употребен во 1981 година од американскиот хардкор панк бенд Мајнор Трет во истоимената песна Стрејт Еџ.