Прејди на содржината

Стивен Синот

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стивен Синот (англиски: Stephen P. Synnott, р. 1946) — американски астроном и научник од програмата „Војаџер“ при Лабораторијата за реактивен погон и стручњак за оптичко наведување на вселенски летала.[1][2] Открил неколку месечини на планети од надворешниот Сончев Систем како Метида, Пак, Лариса, Кресида, Теба и Протеј.[3][4]

Астероидот 6154 Стивенсинот, откриен од Хенри Холт во 1990 г. е наречен во чест на овој астроном.[1] Името е објавено од Центарот за мали планети на 1 јули 1996 г.[5]

  1. 1,0 1,1 Schmadel, Lutz D. (2007). „(6154) Stevesynnott“. Dictionary of Minor Planet Names – (6154) Stevesynnott. Springer Berlin Heidelberg. стр. 513. doi:10.1007/978-3-540-29925-7_5682. ISBN 978-3-540-00238-3.
  2. „Stephen P. Synnott“. IAU – International Astronomical Union. Архивирано од изворникот на 2015-09-26. Посетено на 17 јуни 2017.
  3. Johnston, Robert (14 јуни 2017). „List of IAU Preliminary Designations of Natural Satellites“. johnstonsarchive.net. Посетено на 16 јуни 2017.
  4. daviddarling.info; посет. 29 август 2010 г
  5. „MPC/MPO/MPS Archive“. Minor Planet Center. Посетено на 17 јуни 2017.