Стефан Букчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стефан Букчев
Роден 12 јуни 1915
Пателе, Леринско,  Грција
Занимање писател

Стефан Букчев (Пателе, Леринско, 12 јуни 1915) — македонски писател.

Животопис[уреди | уреди извор]

Букчев е роден е на 12 јуни 1915 година во село Пателе, Леринско, Егејскиот дел на Македонија, Основно образование завршува на грчки јазик во родното место, а потоа и два класа во Суровичево. Никогаш не посетувал училиште на македонски или некој од словенските јазици. Неговото извонредно познавање на македонскиот литературен јазик се должи пред се на неговата огромна љубов кон афирмирањето на македонскиот збор во странство. Член е на друштвото на борците и еден од иницијаторите за формирањето на Македонското литературно друштво „Браќа Миладиновци“ во Торонто.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Насевски, Бошко; Ангелова, Дора. Геровска, Драгица (1995). Македонски Иселенички Алманах '95. Скопје: Матица на Иселениците на Македонија.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)