Стерјана Вангелова-Славјанка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стерјана Вангелова-Славјанка
Родена Стерјана Вангелова
1924
Добролишта, Костурско, Грција
Починала 19 мај 2005
Скопје
Занимање деец

Стерјана Вангелова-Славјанка ( 1924, Добролишта - 19 мај 2005, Скопје) — македонски деец на комунистичкото движење.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Не се познати податоци за нејзиното раѓање. Стерјана учествувала во Антифашистичкиот отпор (1941-1944).

Во периодот на Граѓанската војна во Грција (1946-1949) била секретар на Окружниот комитет на АФЖ за Костурско и Леринско и организационен секретар на Главниот одбор на АФЖ за Егејска Македонија.

Во 1948 година емигрирала во НРМ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Ванковска“. Македонска енциклопедија. , книга . Скопје: МАНУ. стр. стр. 237. Text "series " ignored (help)