Стадион Олимпико Гранде Торино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олимпико Гранде Торино
Место Торино, Италија Италија
Изграден 1932
Отворен 14 мај 1933
10 февруари 2006
Реновиран 2006
Сопственик Градот Торино
Игра Јувентус Јувентус
(1933-1990; 2006-2011)
Торино Торино
(1958-1990; 2006-денес)
Гледачи 27.994

Стадион Олимпико Гранде Торино — стадион во градот Торино на кој својте домашни натпревари ги игра фудбалскиот клуб Торино, додека фудбалскиот клуб Јувентус настапувал на овој стадион до 2011 година, кога го отвориле нивниот сегашен дом Стадионот Алијанц.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]