Спрајт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спрајт
Sprite
Лименки Спрајт
Типлимон-лимета
ПроизводителКока-Кола
Се појавил1961
Бојабезбоен

Спрајт (Sprite) — безбоен безалкохолен и бескофеински пијалак, со вкус на лимон-лимета, во производство на Кока-Кола. Спрајт е воведен во САД во 1961 година. Ова бил одговор на компанијата Кока-Кола за популарноста на 7 Up, што започнал како "Lithiated Lemon" во 1929 година. Пијалакот доаѓа во сребрена боја главно, зелена, сина и зелена или како зелено прозирно шише со претежно зелени и сини етикети. Во 1978 година, Спрајт станал предводник на пазарот во категорија на сода од лимон.

Поврзано[уреди | уреди извор]