Список на кинески јадења

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трпеза во покраината Чиангсу - чинии бел ориз, шкампи, модар патлиџан, ферментирано тофу, припржени зеленчуци, вегетаријанска патка и средишно јадење со месо и бамбус. Има 6 чинии ориз, по една за секого.

Ова е список на некои јадења од кинеската кујна.

Типични јадења[уреди | уреди извор]

Солени јадења[уреди | уреди извор]

Скробни јадења[уреди | уреди извор]

Други јадења[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]