Туршија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Туршија
Туршија
Дел од оброкотсалата
РегионБалкан, Близок Исток
Температура на послужувањеладна
Главни состојкизеленчуци, киселина

Туршијазеленчук, пиперки, зелени домати, краставички, карфиол - конзервирани во киселина.[1]. Ова јадење е распространето на Балканскиот Полуостров и на Блискиот Исток, на сончевите простори кои располагаат со доста овошје и зеленчук. Се спрема во есен за да го пополни недостатокот на свеж зеленчук во текот на зимските месеци.

Туршијата се служи како предјадење или мезе.

Рецепт[уреди | уреди извор]

Жива туршија - сечкана пиперка и домат

Туршијата се прави со разни зеленчуци, најчесто: зелени пиперки, зелени домати, краставици, карфиол, моркови. Во наведениот рецепт покрај овие состојки се вклучени и зелени динчиња. Потребни состојки:

Количината на зеленчуци може да се менува само треба да се спази вкупната количина да биде 10 килограми.

Зеленчукот се чисти, мие и реди во сад наменет за туршија, кој може убаво да се затвори. Се остава да престои, а утредента се прелива со пресолот. Се прави пресол од 2 литри вода, солта, шеќерот. Се префрла во друг голем сад и се додава есенцијата и 8 литри вода. Со оваа течност се прелива зеленчукот и се пази истиот да не „лета“ нагоре. Се затвора садот и за десетина дена туршијата е готова.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]