Список на италијански архитекти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на италијански архитекти низ историјата, од антиката, па сѐ до денешен ден.

Антички[уреди | уреди извор]

Средновековни[уреди | уреди извор]

Ренесансни[уреди | уреди извор]

Барокни архитекти[уреди | уреди извор]

Неокласични и еклектични[уреди | уреди извор]

XX век[уреди | уреди извор]

Современи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]