Разлика помеѓу преработките на „Симон Дракул“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 197 бајти ,  пред 14 години
с
+слика
с (+бг)
с (+слика)
[[Слика:Simon Drakul.jpg|thumb|right|250px|Симон Дракул]]
Раскажувач'''Симон Дракул''' е [[Република Македонија|македонски]] раскажувач, романсиер, драмски автор, сценарист, историчар, преведувач. Роден е во [[Лазарополе]] на [[24 септември]] [[1930]] година. Починал во [[Скопје]] на [[11 јануари]] [[1999]] година. Гимназија учел во [[Охрид]] и во Скопје. Завршил [[Филолошки факултет]] во Скопје. [[Доктор]] по филозофски науки. Работел во весниците „Млад борец“ и „Нова Македонија“, бил уредник во издавачката куќа „Кочо Рацин“ и директор на [[драма]]та во [[Македонски народен театар|Македонскиот народен театар]] во Скопје. Член на редакцијата на списанието „Современост“. Бил научен советник во [[Институт за национална историја|Институтот за национална историја на Македонија]]. Бил претседател на [[ДПМ]]. Член на ДПМ од 1953 година.
 
== Книжевна продукција ==
* „Рациново признание“
 
[[Категорија:Македонски писатели|Дракул, Симон]]
 
[[bg:Симон Дракул]]

Прегледник