Разлика помеѓу преработките на „Сонцестој“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Солстициум преместена како Солстициј)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''СолстициумСолстициј''' е астрономска појава која се случува двапати годишно, и тоа во зима како [[краткоденица]], кога денот е најкраток, и во лето како [[долгоденица]], кога денот е најдолг. Солстициумот заедно со [[рамноденица]]та се поврзани со годишните времиња.
 
 

Прегледник