Апендикуларии: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 656 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
Карактеристична особина за апендикулариите е постојаниот број на клетки од кои е изградено телото. Ова важи и за органите. Ваква особина се среќава уште кај [[ротифери]]те и [[Цевчести црви|цевчесттие црви]].
 
== Систематика ==
 
Оваа класа се состои од три фамилии и 64 родови <ref name="worms" />.
 
* [[Fritillariidae]]
**''[[Fritillaria (зоологија)|Fritillaria]]''
**''[[Appendicularia]]''
**''[[Tectillaria]]''
* Kowalevskiidae
**''[[Kowalevskia]]''
* [[Oikopleuridae]]
**''[[Althoffia]]''
**''[[Mesoikopleura]]''
**''[[Pelagopleura]]''
**''[[Sinisteroffia]]''
**''[[Chunopleura]]''
**''[[Folia (зоологија)|Folia]]''
**''[[Megalocercus]]''
**''[[Oikopleura]]''
**''[[Stegosoma]]''
**''[[Mesochordaeus]]''
**''[[Bathochordaeus]]''
***''[[Bathochordaeus charon]]''
 
== Извор ==
 
* [http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc_biology/1248/%D0%A2%D0%98%D0%9F Тип Оболочники (Tunicata)], Биологическая энциклопедия {{ru}}
 
== Наводи ==
<references/>
 
== Надворешни врски ==

Прегледник