Прејди на содржината

Сантиметар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: hak:Kûng-fûn)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Сантиметарот, со симбол '''cm''' е единица за должина еквивалентна на 1/100 од [[метар|метарот]], и е припаѓа на [[SI]] системот, во делот единици за должина. Сантиметарот е исто така и дел од [[метрички систем|метричкиот систем]]. Еквивалентна единица за [[површина]] е [[сантиметар квадратен]], соодветна единица за [[волумен]] е [[сантиметар кубен]].
 
941.847

уредувања