Разлика помеѓу преработките на „Капан ан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додаје: bg:Капан хан)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:skopje-kapan-an.jpg|thumb|right|200px|Капан ан денес]]
'''Капан ан''' е конак во [[Стара скопска чаршија|старата скопска чаршија]] во [[Скопје]] изграден е во средината на [[XV век]]. Негов [[ктитор]] бил [[Иса-бег]], војвода и [[командант]] на [[Скопско краиште|Скопското краиште]]. Како ан функционирал сè до [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]].
941.847

уредувања

Прегледник