Едноклеточен организам: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот менува: така да -> така што)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Едноклеточен организам''' е [[организам]] чиешто тело се поистоветува со поимот [[клетка]]. Постојат и [[Прокариота|прокариотски]] и [[Еукариота|еукариотски]] едноклеточни организми. Кај нив клетките се диференцирани така што се способни за самостоен [[живот]].
 
941.847

уредувања

Прегледник