Тане Николов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Image:Tane nikolov.jpg|дeсно|мини|150px|Воjводата Тане Николов]]
 
Роден е на 9 март 1873 година во [[Хасково]], Османската Империjа, денеска во Бугарија. Учи во родниот град и потоа во воена служба. Во 1902 година ја напушта армијата со чин подофицер. Во август 1902 година е четник во четата на К. Антонов. Од 1903 година е самостоен војвода. За време на [[Илинденското востание]] раководи чета во Западна Тракија каде останува и по востанието. Во 1906 година се префрла во [[Лерин]]ско. Во 1907 година е назначен за војвода во [[Прилеп]]ско и Велешко каде ги гони четите на србоманите Ј. Бабунски и Г. Љамев. Т.Николов е војвода со чета во прославената битка на Ножот. Во 1908 година е делегат на Ќустендилскиот конгрес на ВМОРО како делегат на Битолскиот округ. На конгресот е назначен за ревизор на сите чети во Западна Македонија. По расцепот на Ќустендилскиот конгрес Тане Николов го ранува Сандански во Солун при обид да ја исполни смртната пресуда издадена на конгресот. Учествува во Балканските војни со чети во Македониja и Западна Тракиjа. За време на Првата светска војна е со чета во источна [[Србија]]. По Првата светска војна создава [[Внатрешна тракиjскаТракиjска револуционернаРеволуционерна организациjаОрганизациjа]] коjа e активна во западна Тракиja. Во 1924 година се повлекува од револуционерната дејност во [[Асеновград]]. Умира на 17 јануари 1947 година во Асеновград при неизjснети обстоjтелства, вероватно убиен от комунистичките власти.
 
 
3.798

уредувања

Прегледник