Разлика помеѓу преработките на „Александар Алехин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 12 години
Мала промена
(Мала промена)
(Мала промена)
*"''Шахот не учи пред се да бидеме објективни.''"
*"''Фактот дека играчот има малку време за размислување, по мое мислење, тешко може да се смета за оправдан изговор, тоа е исто како кога некој прекршител на законот би се правдал со изговорот дека за време на кршењето на законот бил пијан.''" – За проблеот на „цајтнот“.
*"''Со неговата смрт изгубивме шаховски гениј кој тешко дека повторно ќе се роди.''" – Капабланка за својот ривал Капабланка.
 
==Надворешни врски==

Прегледник