Зоолошка градина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 275 бајти ,  пред 2 месеци
[проверена преработка][проверена преработка]
 
 
==Зоолошката градина како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Обратно“ — кус расказ на австрискиот писател [[Томас Берхнард]] од 1978 година.<ref>Томас Бернхард, ''Имитатор на гласови''. Скопје: Темплум, 2008, стр. 38.</ref>
* „Во зоолошката градина“ — расказ на македонската писателка [[Оливера Николова]].<ref>Оливера Николова, ''Приказни за Зоки Поки'', Скопје: Култура, Наша книга, Мисла, Македонска книга, Детска радост, 1980, стр. 15-16.</ref>
* „Во зоолошката градина“ (англиски: ''At the Zoo'') — песна на американското [[Поп-музика|поп]]-[[Рок-музика|рок]] дуо [[Сајмон и Гарфанкел]] (''Simon & Garfunkel'') од 1968 година.<ref>[https://www.discogs.com/Simon-Garfunkel-Bookends/master/27757 Discogs, Simon & Garfunkel ‎– Bookends (пристапено на 24.9.2018)]</ref>

Прегледник