Разлика помеѓу преработките на „Скопска бискупија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(додавка и промена кај Џовани Франческо Гнидовец)
с
[[Слика:Catolic church bitola.jpg|thumb|Католичката катедрала „Пресвето Срце Исусово“ - Битола]]
Римокатоличката '''Скопска бискупија''' ([[латински]]: dioecesis''Dioecesis Scopiensis'') е воспоставена во [[2000]] година од страна на Папата [[Јован Павле II]]. Таа припаѓа под [[Врхбосанска надбискупија|Врхбосанската надбискупија]] (со седиште во [[Сараево)]].
 
Областа на Скопската бискупија ја покрива територијата на [[Република Македонија]]. Според информациите на Радио Ватикан, во 2005 година, во Македонија живеат 20,.000 католици, од кои половината припаѓаат на [[Гркокатоличка црква во Македонија|византискиот (грко-католичкиот или источниот) обред]].
 
Со дД-р [[Киро Стојанов]], беше поставенбил првиот словенски[[Македонци|Македонец]] назначен за бискуп на Скопската бискупија, во 2005 година. Истовремено, Скопскиот бискуп е и Апостолскиот Егзарх на верниците од византискиот обред на Македонија.
 
Скопската бискупија има неколку свештеници на располагање (заредени се тројца во 2004), уште тројца се секуларни свештеници а постојат и околу 14 сестри на милосрдието. Канонската жупа се наоѓа во Катедралата '''„Пресвето срце Исусово“''' во ''[[Скопје'']] (со филијални цркви во ''[[Тетово'']], ''[[Велес'']], ''[[Штип'']], ''[[Гостивар'']] и ''[[Струмица'']]) како и во Катедралата '''„Пресвето срце Исусово“''' во ''[[Битола'']] (со филијала во ''[[Охрид'']]).
 
Сегашен надбискуп на Врхбосанската надбискупија, под која припаѓа и Скопската бискупија е кардинал Винко Пулиќ, а апостолски нунциј на Скопската бискупија е Сантос Абрил и Кастело.
== Историски развој ==
 
Уште во средината на XVII[[17 век]], повеќе на хартија отколку во реалноста, постоела Скопска бискупија, чиј поширок дел се наоѓал во западниот Балкан. Светата Столица, само понекогаш именувала бискупи за Скопје, а почесто имала празен престол. Често се случувало да повеќето бискупи да не живеат во Македонија. Дури помеѓу XIX19 век и XX20 век, ситуацијата со мисијата се стабилизирала. Во 1924 година Скопската бискупија била формирана како посебна диецеза (бискупија), додека во [[1969]] година таа била споена со Косовската бискупија, (формирајќи ја Скопско-Призренската бискупија, на чело со монсињор д-р Јоаким Хербут). Новото осамостојување на Скопската бискупија конечно се случило во 2000 година со дефинитивното повлекување на финалните граници во поранешна [[Југославија]], адодека пак во [[Призрен]] посотипостои само Апостолска Администрација во Призрен.
 
== Бискупи ==
13.850

уредувања

Прегледник