Разлика помеѓу преработките на „Прекогниција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 258 бајти ,  пред 5 месеци
Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Исправка на име, replaced: цитирани вести → наведени вести using AWB)
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
[[Податотека:Nostradamus by Cesar.jpg|right|thumb|За [[Нострадамус]] се велело дека има способност за прекогниција]]
'''Прекогниција''' (од [[латински]] ''præ-''+''cognitio'', „да се знае претходно“) е форма на [[вонсетилно восприемање]] каде човекот добива информации по [[паранормално|паранормален]] пат за настаните, пред да се случат.<ref>[http://parapsych.org/glossary_l_r.html#p Парапсихолошко здружение: Најчесто користени клучни зборови во парапсихологијата] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20100824232035/http://parapsych.org/glossary_l_r.html#p |date=2010-08-24 }}, 21 декември 2006 {{en}}</ref><ref>{{наведени вести | url=http://www.randi.org/encyclopedia/precognition.html | title=An Encyclopedia of Claims, Frauds, and Hoaxes of the Occult and Supernatural |publisher=St. Martin's Press | date= 1995 | first=James | last=Randi | accessdate = 2007-03-28}}</ref> Ова се смета за посебен случај на [[јасновидост]].
 
[[Скептицизам|Скептиците]] веруваат дека прекогницијата е резултат на измама, бидејќи човечкото помнење е селективно, при што луѓето го паметат само она што им одговара.
* [http://www.csicop.org/genx/ganzfeld/index.html Најдобриот случај на ВСВ?] {{en}}
* [http://www.csicop.org/articles/psychic-predictions/1998.html Неуспешни предвидувања за 1998 г.] {{en}}
* [http://parapsych.org/online_psi_experiments.html Експерименти на интернет] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20081221112906/http://www.parapsych.org/online_psi_experiments.html |date=2008-12-21 }} {{en}}
 
[[Категорија:Паранормално]]
29.743

уредувања

Прегледник