Разлика помеѓу преработките на „Канонизација“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: листата на → списокот на
с (→‎top: Додадена категорија)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: листата на → списокот на)
'''Канонизација''' е [[процес]] преку кој [[христијанство|христијанска]] [[црква]] декларира [[светец]], со што тој влегува во листатасписокот на признати светци. Процесот најмногу е користен во [[католичката црква]], но, исто така, се користи и во [[православие]]то.
 
[[Категорија:Светци]]

Прегледник