Сесиско ниво: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
Јазично подобрување, replaced: поени → бодови (2)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: конекција → врска (2))
с (Јазично подобрување, replaced: поени → бодови (2))
'''Сесиското ниво''' (анг. ''Session Layer'') е петтиот слој од седумслојскиот [[OSI модел]] на [[сметачка мрежа|компјутерските мрежи]].
Сесиското ниво обезбедува механизам за отворање, затворање и управување со сесијата помеѓу крајниот корисник на апликациските процеси т.е. полупостојан дијалог. Комуникациските сесии се состојат од барања и одговори кои се јавуваат помеѓу апликациите. Сервисите на сесискиот слој најчесто се користени во апликациските средини кои ги користат далечинските процедурални повици (''RPCs'').
Пример за сесиско ниво е OSI протоколот познат како X.225 или ISO 8327. Во случај на губење на врска овој протокол може да се обиде да ја поправи врската. Ако врската не се користи во подолг период, на сесискиот слој може да се затвори и повторно да се отвори. Тој може да биде истовремено во две насоки (''full-duplex'') или најизменично во две насоки (''half-duplex'') и обезбедува синхронизациски поенибодови во тек на разменување на пораки.
Други примери за имплементирање на сесиското ниво е и Протокол за информативна зона (''Zone Information Protocol - ZIP'') и Протокол за контрола на сесии (''Session Control Protocol - SCP'').
 
* Реставрациски слој
Сесиското ниво на OSI моделот е одговорен за сесиски контролен пункт и закрепнување. Тоа им дозволува на информациите од различни извори да бидат правилно комбинирани и синхронизирани. Апликациски пример се веб конференции, во кои тековите на аудио и видео мора да бидат синхронизирани за да се избегне т.н. усни синхронизирачки проблеми. Етажната контрола осигурува дека лицето прикажано на екранот е актуелен спикер. Друга примена е ТВ програми во живо, каде тековите на аудио и видео треба да бидат беспрекорно споенисбодови преминати од една до друга за да се избегне тивко емитување или прекумерно поклопување.
 
=== Протоколи ===

Прегледник