Бесполово размножување: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Кај растенијата: Јазична исправка, replaced: единкал → индивидуал
с (Јазична исправка, replaced: индивидуа → единка (2))
с (→‎Кај растенијата: Јазична исправка, replaced: единкал → индивидуал)
 
== Кај растенијата ==
[[File:Bryophyllum daigremontianum nahaufnahme1.jpg|мини|Бесполово размножување кај растенијата]]
Едноклеточни растеновидни организми, како [[бактерии]], алги и др., најчесто се размножуваат бесполово од типот на ''делба на матичната клетка'', при што се добиваат две нови клетки. Родителската клетка со делбата ја губи својата единкалностиндивидуалност, бидејќи од неа се образуваат две нови клетки кои се слични меѓу себе и со родителската.
 
*Квасни габи-Квасните габи, пак, се размножуваат бесполово од типот на ''пупење''. При овој вид бесполово размножување, родителската клетка одделува пупка од која се развива нова габа.

Прегледник