Разлика помеѓу преработките на „Ӽ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена на предлошка, replaced: {{Unicode| → {{Уникод| (4)
с (→‎Наводи: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎top: Замена на предлошка, replaced: {{Unicode| → {{Уникод| (4))
''' Ӽ ''' ({{UnicodeУникод|Ӽ&nbsp;ӽ}}; ракописно: <span style="font-family: times, Times New Roman, serif; font-size: larger">''{{UnicodeУникод|Ӽ&nbsp;ӽ}}''</span>) — буква од [[кирилица]]та.<ref name=Unicode/> Во [[Уникод]], оваа буква се нарекува „Х со ченгелче“.<ref name=Unicode/> Обликот е добиен од [[Х|кириличната буква Х]] (Х&nbsp;х&nbsp;<span style="font-family: times, Times New Roman, serif; font-size: larger">''Х&nbsp;х''</span>) со додавање на ченгелче на десната нога.
 
Х со ченгелче се користи во азбуките на [[Ителменски јазик|ителменскиот]] и [[нивхски јазик|нивскиот]] јазик, каде ја претставува [[безвучна ресична струјна согласка|безвучната ресична струјна согласка]] {{IPA|/χ/}}. Буквата [[Ҳ]] ({{UnicodeУникод|Ҳ&nbsp;ҳ}}&nbsp;<span style="font-family: times, Times New Roman, serif; font-size: larger">''{{UnicodeУникод|Ҳ&nbsp;ҳ}}''</span>) понекогаш се користи за овој звук поради подобрата фонтовска поддршка.
 
==Сметачки кодови==

Прегледник