Хенри Греј (Прв војвода од Сафолк): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: егзекутиран → погубен
с (→‎top: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: егзекутиран → погубен)
Пред смртта на Хенри, во 1547 година, тој активно бил вклучен во политичкиот живот на земјата. По смртта на кралот, Хенри Греј започнал да го подржува [[Едвард Симор (Прв војвода од Сомерсет)|Едвард Симор]]. Во 1549 година бил вклучен во работата на советот на парламентот. По смртта на [[Чарлс Брендон (Трет војвода од Сафолк)|Чарлс Брендон]], третиот војвода од Сафолк, тој ја наследил таа титула.
 
Пред смртта на болниот [[Едвард VI]], било одобрено барањето за брак на [[Гилдфорд Дадли]] со Џејн Греј. Со ова, Џејн по смртта на кралот, била прогласена за нов владетел на Англија. Но самото крунисување било оневозможено од страна на [[Марија I]], каде во [[февруари]] [[1554]] година Џејн била симнета од власт. По неколку денови, и Хенри бил уапсен и егзекутиранпогубен.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Греј}}

Прегледник