Воздухопловство: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
[[Податотека:Early_flight_02562u_(4).jpg|десно|мини|293x293пкс|Првиот лет на балон го направил Жан Франсоа Пилатр де Роз, [[23 ноември]] [[1783]] година.]]
 
'''Воздухопловство''' — дејност поврзана со летање во воздушниот простор. Ги вклучува и ги обединува сите [[Човек|човековичовек]]ови активности поврзани со летање со [[Механика|механички]] уреди, наречени [[Воздухоплов|авиони]]. Поимот воздухопловтсво ги вклучува сите воздухоплови со повеќекратна употреба. Воздухопловството може да биде пилотирано или непилотирано. Во својата прогресивна историја од еден век, воздухопловтсвото многу брзо се развило, во голем број хетерогени видови, а во дивергентни насоки. 
 
Воздухопловтсвото содржи голем број чинители. Од припрема на специјализиран кадар па сесè до излез на воздухопловот од оперативна употреба. Сетоо тоа е пропратено со соодветна инфраструктура
 
[[Категорија:Воздухопловство]]

Прегледник