Легал де Кермур: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 13 години
Мала промена
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница)
 
(Мала промена)
'''Легал де Кермур''' ([[француски]]:De Kermur Sire de Legal) (роден во [[1702]] во [[Бретања]] - починал во [[1792]]) бил [[Франција|француски]] [[шах]]ист. Тој бил учител на [[Франсоа-Андре Даникан Филидор]]. Давајќи му првенство на својот ученик, до крајот на својот живот, Легал останал втор најдобар шахист во [[Париз]].
 
Околу 1750, Легал де КремеурКремур во партијата против Сент Брие, одиграна во Париз, победил со познатиот мат кој останал во шаховската историја, во негова чест наречен [[Легалов мат]].
 
{{Шах-никулец}}

Прегледник