Разлика помеѓу преработките на „Акватичко потекло на човекот“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Хипотези: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирано списание → наведено списание (2) using AWB
с (→‎Хипотези: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (4) using AWB)
с (→‎Хипотези: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирано списание → наведено списание (2) using AWB)
* Правецот во кој растат влакната кај човекот се разликуваат од оние кај [[човеколики мајмун|човеколиките мајмуни]]. Влакната кај човекот растат „низводно“, т.е. даваат најмал отпор на водената струја.<ref name = Morgan1997>{{наведена книга | last = Morgan | first = Elaine | authorlink = Elaine Morgan (writer) | title = The Aquatic Ape Hypothesis| year = 1997 | publisher = Souvenir Press | isbn = 0-285-63518-2}}</ref>
* Голото човечко тело има форма на добро конструиран [[чамец]].
* Од сите цицачи само човекот има сало под кожата, што е типично за водените цицачи, но не и за копнените.<ref name=Hardy1960>{{цитиранонаведено списание | author = Hardy, A. | year = 1960 | title = Was man more aquatic in the past | journal = New Scientist | volume = 7 | pages = 642–645}}</ref><ref>{{цитиранонаведено списание | author = Pawlowski, Boguslaw | year = 1998 | title = Why are human newborns so big and fat? | journal = Human Evolution | volume = 13 | pages = N1}}</ref>
* Човекот е суштество што зборува, а тоа се смета за „пренагласено дишење“, а да нуркате, значи да владеете со дишењето.<ref name="Morgan1997" /><ref>{{наведена книга | last = Crelin | first = Edmund S | authorlink = Edmund S. Crelin, Jr. | title = The Human Vocal Tract: Anatomy, Function, Development, and Evolution | year = 1987 | publisher = New York: Vantage Press | isbn = 0 533 06967 X}}</ref>
* Човекот има мембрана меѓу прстите од нозете, како и меѓу показалецот и палецот на рацете, што се остатоци од пераи.

Прегледник